Telefon

+36 46 742 966

Cím

Miskolc, Madarász V. u. 13/B

Rezsimentes házak

Szemfényvesztésnek hangzik? Pedig nem az, ma már könnyen kialakítható olyan gépészeti rendszer a házunkban, melynek köszönhetően legfeljebb a vízért kell csak fizetnünk, se a fűtés, se az elhasznált elektromos áram nem kerül pénzünkbe! Ráadásul egy új ház építése esetén, az általunk preferált víz-levegő hőszivattyús rendszer kiépítése még csak nem is kerül törvényszerűen többe, mint egy újonnan kiépítendő gázkazános fűtési rendszer!

A víz-levegő hősszivattyú távolról sem új találmány, legalább 10-15 éve elérhető a magyar piacon is, számtalan jól ismert gyártó kínálja saját fejlesztéseit. A hatékonyságuk viszont rengeteget javult ezen időszak alatt, így kijelenthető, hogy a hazánkban jellemző téli hőmérsékleti viszonyok mellet is kiállják a próbát, egészen alacsony külső hőmérséklet esetén is vidáman teszik a dolgukat.

Ráadásul mindezt úgy, hogy az energiafogyasztás tényleges költsége legfeljebb a fele lesz annak, mint ha gázzal fűtenénk, a legmodernebb kazánokkal. Természetesen nemcsak a fűtést, a használati melegvíz (HMV) előállítását is megoldják a hőszivattyúk, amennyiben megfelelő modellt választunk!

Meglévő házaknál értelemszerűen hosszabb megtérüléssel kell számolnunk, ha a régi rendszert akarjuk kiváltani, viszont nem mindegy, hogy milyen a kiépített fűtés jellege: ha esetleg padlófűtésünk van mindenhol, akkor máris nyert ügyünk van, ugyanis a hőszivattyúk által megtermelt melegvíz hőmérséklete pont ennek kedvez!

Meglévő radiátoros fűtés esetén a legkevésbé gazdaságos a rendszer cseréje, mivel a 60-70 C fokra méretezett radiátorok a hőszivattyúk által termelt legfeljebb 50-55 C fokos vízzel nem tudnak annyi hőt leadni, amennyi az adott helyiségekben kellene. Természetesen erre is van megoldás, sőt nem egy példa referenciáink között, ahol radiátorok maradtak a hőleadók, de kétségtelenül nem ez a legideálisabb fűtőtest a hőszivattyúkhoz.

Fűtés esetén a padlófűtés mellett más jó megoldások is kínálkoznak, úgy, mint a klímakonvektor (fancoil), mennyezet vagy falfűtés, ezek mind szeretik azt a relatíve alacsony hőmérsékleti tartományt, amelyen a hőszivattyúk a leggazdaságosabban működnek.

A rezsimentes ház titka az elektromos árammal működő víz-levegő hőszivattyú mellett a megfelelően méretezett napelemes rendszer!   Miután egy ház szokásos elektromos energia fogyasztása könnyen számítható a korábbi fogyasztási adatokból, a telepítendő hőszivattyú becsült éves fogyasztását hozzáadva egész pontosan megbecsülhető a teljes várt éves fogyasztás.

Ennek ismeretében pedig olyan teljesítményű napelemes rendszert kell választanunk, aminek az éves várható termelése lefedi az előre becsült energia szükésgletet.

Költségek:

Új építésű ház esetén, amennyiben víz-levegő hőszivattyús rendszert választunk gázkazános rendszer helyett, akkor a hőszivattyú árát nemcsak a gázkazánnal kell szembe állítanunk, hanem a gázhálózat kiépítés összes járulékos költségével és a kéményépítés és engedélyeztetés költségeivel is. Mindent összevetve alig lesz különbség a beruházást illetően, ahhoz képest, mintha gázkazános fűtést építettünk volna ki.

A napelemes rendszer kiépítése már nyilván plusz költség, viszont ha újonnan építendő, hőszivattyúval felszerelt háznál építjük ki, a megtérülés jóval gyorsabb lesz,  mindössze 2-3 év amiatt, hogy a fűtésre elhasznált energiát is ezzel a napelemes rendszerrel termeljük majd meg.

Klimatizlás:

A víz-levegő hőszivattyúk nemcsak meleg, hanem szinte kivétel nélkül alacsony hőmérsékletű, 5-8 C fokos hideg vizet is képesek előállítani, amellyel megfelelő hőleadókkal klimatizálhatjuk is az otthonunkat, így nem lesz szükségünk külön klímaberendezésekre. Ehhez természetesen megfelelő hőleadók is kellenek, a padlófűtés rendszerét nyilván nem használhatjuk, de az előbb említett klímakonvektorokat vagy a mennyezethűtést igen.